İzmir Lokma

İzmir Lokma

İzmir Lokma

İzmir lokma, tarihi Osmanlı’ya dayanan ve adı İzmir olsa da ülkemizin birçok noktasında yapılan genellikle hayır niyetine dağıtılan farklı bir tatlıdır. Lokmanın bir çeşidi olan İzmir lokma tatlısı şekil bakımından halkaya benzemektedir. Mevlitlerde, cenazelerde, sünnetlerde, düğünlerde, açılışlarda kısacası her yerde dökümü yapılmaktadır. Tatlının hamuru maya, tuz, şeker ve undan oluşmaktadır.

25 yıldır faaliyet gösteren firmamız İzmir lokma denilince ilk akla gelen firmalardan biridir. İzmir lokma döktürme hizmet veren bir firma olarak halkımızın en iyi lokmayı en ekonomik ve sağlıklı bir şekilde yemesi için elimizden gelen bütün çabayı göstermekteyiz. En kaliteli malzemeler, sınıfının en iyi araç ve gereçleri ile her gün hizmete hazır bir halde beklemekteyiz. Araçlarımızın bakım ve temizlikleri düzenli olarak yapılmaktadır.

İzmir Lokma tatlısının şeklini özel sıkma makineleri ile verebileceğimiz gibi el ile de ortası delik halkalar halinde yapabiliriz. Eğer ortası delik yapmasaydık ve küçük toplar haline getirdiğimizde o zaman tatlımız İzmir Saray Lokma oluyor. İzmir Lokma tatlısının şerbetini hazırlamak için orta boy bir tencerenin içine su ve toz şekeri koyup şeker eriyene kadar karıştırıyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra limon ilave ediyoruz. Kıvamı iyice koyulaştığında ocaktan alıyoruz ve oda sıcaklığında dinlenmeye bırakıyoruz.

Lokma uzun yıllardır hayır işleri, mevlit, cenaze özel durumlarda dökülen, manevi değere sahip bir tatlı çeşididir. İstandul'da İzmir lokma tatlısı dökümü, insanların bir araya gelmesine vesile olan bir eylem olma özelliğine sahiptir. Lokma bahanesi ile insanların bir araya gelmesi, tatlı sohbetler etmesi, içlerindeki iyi niyeti göstermesi, lokmayı oldukça özel kılmaktadır.